Zauhlovačka se v únoru 2022 podívala do Lucemburska. I tady totiž mají historické průmyslové budovy, které nyní slouží novému účelu podobně, jako se o to snažíme s naší Zauhlovačkou.

Lidé žili ve čtvrti zvané Clausen, která se nachází v centru hlavního města Lucemburska, od středověku. Přitahovala je úrodná a malebná oblast u řeky Alzette. Náhorní plošina Altmünster s výhledem na Alzette se v 11. století stala domovem benediktinského opatství Münster, které se poté v roce 1543 přestěhovalo do čtvrti zvané Grund. Krátce nato hrabě z Mansfeldu (guvernér města v letech 1545 až 1604) zanechal na tváři čtvrti Clausen svou stopu. Takovou, která přetrvává dodnes. Pozůstatky jeho přepychového zámku a zahrad nyní patří k památkové rezervaci, která byla přeměněna na park. A právě nedaleko odtud najdete budovy opuštěných pivovarů, které se také staly klíčovým architektonickým prvkem této živé čtvrti.

Ulici Rives de Clausen dnes lemují restaurace a bary, které z dávno zaniklé továrny vytvořily oblíbené místo setkávání nejen mezi místními obyvateli. Některé z budov pivovaru byly zachovány, jiné nahradily moderní a přesto vkusně architektonicky navržené budovy, které elegantně dotváří jedinečnost tohoto místa. I tovární komín byl zachován a slouží k odvádění par z kuchyní místní restaurací.

Lucemburk nabízí bezpočet zajímavých míst k návštěvě a ještě krásnějších výhledů na město samotné. Milovník architektury a průmyslových objektů jako takových návštěvu čtvrti Clausen určitě nevynechá. Pro vstup do areálu slouží především brána u zastávky autobusu Clausener Bréck. Bonusem pro každého návštěvníka Lucemburska pak může být fakt, že veškerá hromadná doprava po celém státě je pro všechny zcela zdarma (2022).

Jak X-jazz točil klip ve věži
Dílna Zauhlovačky
Share This
X