Lidé si už zvykli kolem této pětašedesát metrů vysoké a nanejvýš pozoruhodné dominanty Vratislavic nad Nisou od slavného architekta Leopolda Bauera profrčet bez zájmu a sebemenší otázky. Prostě zauhlovací a vodárenská věž v Intexu a tečka. Tato neprávem opomíjená památka, která už dávno nepomáhá vyrábět elektřinu pro textilní fabriku, se ale má probudit k novému životu.

Sdružení AvantgArt z ní chce v novém roce vybudovat Kulturní centrum Zauhlovačka. „Jednalo by se o výtvarný ateliér, kde by měl být hlavním cílem zážitek z tvořivého procesu a sdílených řemeslných dílen. Jinými slovy, rádi bychom vytvořili inspirativní místo pro setkávání, tvorbu a relaxaci lidí bez rozdílu věku, kde bychom probouzeli umělecké cítění v lidech a snažili se o obnovu tradičních řemesel,“ naznačila brzké využití věže autorka projektu Jitka Jakubičková.

Pro výtvarné a řemeslné kurzy by mělo po úpravě sloužit první patro. V přízemí věže je v plánu vybudování toalet, pódia a baru. Do budoucna by se ve věži mohly pořádat různorodé kulturní akce, které by propojily obyvatele Vratislavic a okolí.

Projekt tříčlenného týmu se tak zalíbil nadaci Via – The Via Foundation, že se rozhodla Kulturní centrum ve věži Zauhlovačka podpořit v plné výši. V rámci grantu Města z jiného těsta poslala sdružení 70 tisíc korun. „Díky penězům vyklidíme s dobrovolníky interiér věže a najmeme firmu na průmyslové čištění objektů. Necháme také vyrobit architektonicky originální informační tabuli, která popíše a umělecky ztvární historii objektu zauhlovací věže a osobnost průmyslníka Ignaze Ginzkey, který založil továrnu na mechanicky i ručně vyráběné koberce. Upravíme také okolí věže,“ nastínila Jitka Jakubičková. Peníze poslouží také propagaci věže.

Sdružení plánuje oslovit i místní firmy a chce získávat peníze i z jiných dotací nebo od dárců. „Grant od Nadace Via je prvním, velmi důležitým impulzem na cestě za budoucí proměnou Zauhlovačky v centrum kultury ve Vratislavicích, ale to jistě nestačí. Firma na ekologické čištění průmyslových objektů odhadla vyčištění věže na částku přes milion korun,“ dodala Jakubičková.

Sdružení chce také rozvířit debatu o možném budoucím využití věže s přilehlou kotelnou. „Jsme přesvědčení o tom, že se jedná o jedinečné a originální místo. Je atraktivně umístěné, ať už přímo, nebo nepřímo zasahuje do života mnoha lidí. Prostory by mohli využívat lidé ze širokého okolí nejen z Liberce, ale i nedalekého Jablonce,“ říká Jakubičková.

„Byli bychom rádi, kdyby věž zase sloužila. Jde o velice zajímavou stavbu, která si pozornost zcela jistě zaslouží,“ řekl technik a správce budov Intexu Jaroslav Pátek. Věž byla prohlášena kulturní památkou na konci roku 2015.

Text: Adam Pluhař

MF Dnes 21. 12. 2015

 

Dílna Zauhlovačky
Unikátní věž se stala kulturní památkou
Share This
X